Muzeum Lotnictwa Polskiego-projekt zagospodarowania

← Back to the Portfolio

Projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzeni ekspozycyjnej zewnętrznej i wewnętrznej na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego  w Krakowie pt. “Miedzy Wschodem  a Zachodem” poświęcona historii NATO.

Ekspozycja zewnętrzna to zagospodarowanie terenu na potrzeby wystawienia eksponatów związanych z lotnictwem (samoloty, śmigłowce, rakiety, radary itp.)układ kompozycyjny wynika z podporządkowania się osią istniejących ścieżek ,  główna oś wychodząca od hangaru z ekspozycją dzieli tematycznie przestrzeń , na tą związaną z historią NATO i tą związaną z historią Układu Warszawskiego. Kolejno prezentowane są najważniejsze maszyny używane siłach zbrojnych przeciwników. Dla najcenniejszych obiektów przewidziano wizualnie lekkie zadaszenia z drewna klejonego przykrytego przeźroczystym tworzywem sztucznym. Pozostałe eksponaty rozłożone są w porządku tematycznym i “gabarytowym” wzdłuż ścieżek pod kontem aby uatrakcyjnić i zdynamizować ich widok.

Ekspozycja wewnętrzna to historia  Zimnej Wojny, zmiany w podejściu do wyścigu zbrojeń, wpływ jej na społeczeństwo i inne aspekty związane z tematem. Sekwencje wnętrz odpowiadają poszczególnym okresom Zimnej Wojny, przy pomocy światła i koloru i eksponatów przedstawiono dynamikę zmian w stosunkach międzynarodowych od najbardziej  krytycznych lat 50-tych( ciemne barwy , czerwone światło, wysokie ściany, klaustrofobiczne odczucia widza) do ustabilizowania sytuacji w czasach obecnych (biało niebieskie kolory, jasne światło brak ścian). Przestrzeń wypełniona eksponatami / maszyny, mapy, stroje, projektory filmów itp./ które ustawiono na zasadzie porównawczej, te same elementy w wydaniu wschodnim i zachodnim.

  • Filed under: Przestrzeń Publiczna
muzeum_lotnictwa_polskiego-10
muzeum_lotnictwa_polskiego-12
muzeum_lotnictwa_polskiego-4
muzeum_lotnictwa_polskiego-6
muzeum_lotnictwa_polskiego-7
muzeum_lotnictwa_polskiego-8
muzeum_lotnictwa_polskiego-9